Neméně důležitým faktorem je topný systém. Je rozdíl mezi novostavbou, kde si topný systém připravím pro tepelné čerpadlo od samého začátku a mezi stávajícím objektem, kde se topí v kotli na uhlí.
Podlahové vytápění
Podlahové vytápění je jednoznačným vítězem mezi topnými soustavami ve vhodnosti pro tepelné čerpadlo. Podlahové vytápění pracuje jako akumulátor tepla. Tím se výrazně snižuje četnost spínání tepelného čerpadla a prodlužuje životnost kompresoru. Výhodou je nízká teplota topné vody a tudíž vysoký topný faktor tepelného čerpadla až 5,0 (z 1kWh elektrické dodané tepelnému čerpadlu získáte až 5kWh tepelných).
Radiátory
Radiátory jsou většinou ve starších domech, kde již nelze podlahové topení realizovat. Tím jsou sice tito zájemci ochuzeni o výše zmíněné výhody, ale i s vyšší teplotou topné vody pro radiátory má tepelné čerpadlo velmi dobrou účinnost proti standardním zdrojům tepla (topný faktor tepelného čerpadla až 3,5 tzn. že z dodané 1kWh získáte 3,5kWh tepelných). Radiátory se běžně dimenzují na tepelný spád 55/45°C, nejnověji dokonce na 45/35°C. Nicméně i staré domy, kde se rekonstrukce nekoná, mohou dobře fungovat s původním rozvodem. Většinou se totiž v kotli na tuhá paliva topí nárazově, dům se nedýchatelně přetopí a pak zase chladne. Kdežto tepelné čerpadlo vytápí dům kontinuálně a tím dojde k tolik potřebné akumulaci tepla do materiálů budovy. Stabilní provoz a naakumulovaná energie pak zaručí pohodu i v těchto případech. Výstupní teplota topné vody u čerpadel IVT země — voda může být až 65°C
Kombinace obou systémů
Kombinace obou systémů (např. přízemí podlahové topení, patro radiátory) bývá nejčastějším řešením. Jedná se o kompromis mezi oběma předchozími variantami se ziskovým topným faktorem kolem 4.0.